Jak zrobić ręcznie robione ozdoby bożonarodzeniowe i choinkowe?

Jak zrobić ręcznie robione ozdoby bożonarodzeniowe i choinkowe?

Zbliża się kolejny sezon świąteczny, a Ty chcesz w bieżącym roku ograniczyć wydatki? Zastanawiasz się, czy warto inwestować w nowe ozdoby choinkowe? Podpowiadamy: postaw na te ręcznie robione! Dzięki temu zyskasz niebanalne, samodzielnie przygotowane dekoracje. Oszczędzisz sobie wizyt w sklepach wnętrzarskich i przy okazji odstresujesz się w ferworze świątecznej gorączki, dobrze się bawiąc. Jak zrobić takie dekoracyjne przedmioty? Zapraszamy po kilka inspiracji!

Skorzystaj z tego, co masz w domu i co znajdziesz na spacerze

Aby przygotować ciekawe ozdoby, nie trzeba wcale wydawać sporo pieniędzy. Na początek warto bowiem sprawdzić, co ma się już do dyspozycji. Może w szafie zalegają figurki czy zestawy bombek, dotychczas nieużytkowane? A może znajdziesz blok kolorowych kartek, kartonowe pudełka, magazyny albo kawałki różnych tkanin? Wszelkie wstążki czy nici też będą przydatne. Przy odrobinie kreatywności i inspiracji, np. z sieci, możesz z tego wszystkiego wyczarować oryginalne akcenty bożonarodzeniowe.

Pamiętaj, że świetne surowce do takich dekoracji znajdziesz również podczas przechadzki, chociażby w parku. Do stroików i girland przydać się mogą różnego rodzaju szyszki. Być może masz na działce czy w ogrodzie orzecha włoskiego? Jego owoce w łupinach da się łatwo pomalować złotą albo srebrną farbą. Następnie wystarczy wpiąć je na druciku pomiędzy świerkowe gałązki. Warto także rozejrzeć się w poszukiwaniu ładnych kawałków kory czy większych gałęzi. Na nich będzie można zawiesić drobne, lekkie elementy – np. papierowe bombki albo modne w ostatnich latach słomiane dekoracje.

Ozdoby choinkowe ręcznie robione – zajrzyj do... kuchni!

Warto zauważyć, że elementy do świątecznych stroików da się znaleźć nie tylko w pokoju czy na strychu. Wiele interesujących detali z dużym prawdopodobieństwem masz już w swojej kuchni. Sięgnij po:

 • pomarańcze – z nich możesz przygotować suszone plastry, idealne do stroików,
 • goździki, które warto powbijać w krawędzie takich plastrów,
 • anyżowe gwiazdki – ozdobne i pachnące,
 • laski cynamonu, w sam raz do dekoracji w słoikach czy w innym szkle,
 • wspomniane już wyżej orzechy.

Jak zrobić ozdoby bożonarodzeniowe ręcznie robione – z takimi elementami? Plastry pomarańczy można delikatnie przykleić lub wpiąć do stroika, uplecionego z wikliny i szyszek. Inna opcja to rozłożenie ich na paterze wraz z laskami cynamonu, kilkoma gwiazdkami anyżu i ustawienie między nimi niewielkiej figurki świątecznej. Cynamon będzie natomiast ładnie wyglądał przewiązany wstążką, umieszczony w niewielkim słoiczku.

Dekoracje z papieru – zabawa dla całej rodziny

Wiele pojedynczych ozdób, jak i większych kompozycji, można wykonać z kolorowego papieru, bibuły czy kartonu. Dzieci na pewno będą miały z tego ogromną frajdę. A gdy mama pomoże im w wycinaniu śnieżynek na szybę, gwiazd na choinkę czy też splataniu długich łańcuchów – zabawa okaże się jeszcze lepsza!

Oprócz barwnych arkuszy, do stworzenia takich ręcznie robionych ozdób choinkowych przydadzą się:

 • klej do papieru,
 • taśma klejąca przezroczysta,
 • nożyczki,
 • zszywacz,
 • dziurkacz,
 • brokat,
 • zestaw barwnych nici lub mulin,
 • flamastry lub pisaki.

Wszystko to jest tanie i łatwo dostępne w sklepach papierniczych. Część z tych przedmiotów masz już też zapewne w swoim mieszkaniu, więc wydatków będzie niewiele. Do dzieła – przyozdób salon, kuchnię czy dziecięcy pokój świątecznymi akcentami z papieru!

Ozdób swój dom w nieszablonowy sposób!

Aby udekorować dom na święta, nie trzeba inwestować w gotowe ozdoby. Piękne stroiki na stół i komody, wieniec na drzwi czy łańcuchy choinkowe da się wykonać ręcznie – samodzielnie, z dostępnych powszechnie materiałów. Poszukaj ich w swoich szufladach, kuchennych szafkach, a także podczas zimowej przechadzki po lesie. Zaangażuj w dekorowanie mieszkania całą rodzinę – z pewnością będziecie wówczas świetnie się bawić. Powodzenia w tworzeniu oryginalnych ozdób bożonarodzeniowych na okna i choinkę! Przy odrobinie czasu i kreatywności udekorujesz swoje wnętrza jak nigdy wcześniej. Do dzieła – czasu do świąt jeszcze trochę zostało!

Warto również przeczytać